Marek Migalski Marek Migalski
5285
BLOG

Chwalę Bronisława Komorowskiego

Marek Migalski Marek Migalski Polityka Obserwuj notkę 101

 

Jestem bardzo zainteresowany tematyka białoruską.  Jako zastępca w delegacji do spraw stosunków z Białorusią wielokrotnie interweniowałem na posiedzeniach plenarnych oraz w samej delegacji w kwestii braku demokracji w tym kraju. Od początku mojej kadencji wystosowałem 27 interpelacji w sprawach białoruskich do Rady i Komisji, dotyczyły one zarówno łamania praw Białorusinów, jak również mniejszości polskiej w tym państwie. Podczas powyborczych represji nie tylko interweniowałem w Komisji Europejskiej, ale również w ambasadzie Białorusi w Polsce i Belgii. Jedną z najważniejszych moich interpelacji była ta dotycząca sankcji wizowych wobec przedstawicieli władz białoruskich. Współsygnowałem 6 projektów rezolucji dotyczących Białorusi oraz 6 razy poruszałem kwestie białoruskie w czasie debat na forum plenarnym, dopominając się między innymi o przestrzeganie praw człowieka na tym obszarze oraz pomoc dla opozycjonistów w ramach takich środków jak instrument finansowania na rzecz demokracji i praw człowieka.
Spora część działalności mojego biura w Polsce była poświęcona działaniom na rzecz wsparcia demokratycznych przemian na Białorusi. Pod spodem zamieszczam wykaz działań tej kwestii:
 
Pikieta w obronie członków ZPB – 16 lutego 2010. Demonstracja poparcia działań członków ZPB oraz sprzeciw wobec poczynań władz Białorusi przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Przekazanie na ręce Wicewojewody Matusiewicza listu do Premiera Tuska z apelem o podjęcie skutecznych działań w obronie polskich działaczy mniejszościowych na Białorusi.
 
Walczymy o wolność dla Ivana Mikhailau- białoruskiego więźnia sumienia -13 marca została zorganizowana pikieta w obronie białoruskiego studenta skazanego na trzy miesiące więzienia za odmowę odbycia służby wojskowej oraz dodatkowo relegowanego ze studiów.  
Pikieta odbyła się na katowickim Rynku. Petycja w obronie Białorusina została wysłana do prezydenta Łukaszenki.
 
Akcja Wielkanocna - Pomóż Weteranom AK – akcja we współpracy z wrocławskim stowarzyszeniem Odra-Niemen. Zbierana była żywność dla 80 weteranów AK na Białorusi. Apele z prośbą o pomoc zostały rozesłane do prezydentów, wójtów i burmistrzów miast i mediów lokalnych. Odbyła się również zbiórka żywności w sklepach Społem - Zenit i Skarbek - oraz Carrefour Express w Katowicach. Akcja została przeprowadzona we współpracy z: młodzieżą z organizacji ZS „Strzelec”, OSW oraz Światowego Związku Żołnierzy AK (okręg Śląsk).
 
20 sierpnia wystosowałem apel do Prezydenta Łukaszenki o zaprzestanie represji wobec ZPB a w szczególności wobec Pani Teresy Sobol, wobec której trzykrotniewszczynano postępowanie z tytułu tych samych zarzutów pomimo wcześniejszego dwukrotnego umorzenia sprawy z powodu braku dowodów i przedawnienia. Na skutek toczącego się postępowania odmówiono Pani Teresie możliwości wyjazdu z Białorusi do Polski.
 
Konkurs Białoruś wielu kulturkonkurs fotograficzny skierowany był do licealistów i studentów mieszkających na terenie Białorusi. Idea konkursu miała czysto artystyczny wymiar, który pozwolił nam bliżej poznać kulturę białoruską przez pryzmat fotografii. Na konkurs napłynęło ponad 100 prac. Jury w składzie: Agnieszka Romaszewska-Guzy (Biełsat TV), Marek Kamiński (polarnik, podróżnik, żeglarz, pisarz, fotograf i przedsiębiorca) oraz Maciej Stobierski (członek Związku Polskich Artystów Fotografików) wyłoniło trzech laureatów. Zwycięzcy w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Brukseli.
Białoruś oczami jej mieszkańców – 26 listopada br. o godz. 19:00 w CKK im. Krystyny Bochenek odbył się wernisaż prac konkursu „Białoruś wielu kultur”.W galerii „Piętro wyżej”można było podziwiać ponad 100 fotografii konkursowych, autorstwa między innymi laureatów konkursu: Michała Kopychko( „Poranek” - I. miejsce), Anastasii Loiko,(„Kościół św. Michała i klasztor Franciszkanów w  Iwieńcu”), Yanochki Shymanovich,(„Romantykaruin”) i Anastazji Smirnovej,(”Zapomniana kaplica”). Imprezie towarzyszył mini recital w wykonaniu artystki jazzowej Agnieszki Błońskiej.
Projekcje filmów o łamaniu praw człowieka pt "Otwórz Oczy"– w okresie wrzesień- grudzień 2010 pracownicy mojego biura wraz ze Stowarzyszeniem Projekt Śląsk przeprowadzili w śląskich liceach niekomercyjne pokazy filmów o łamaniu praw człowieka: "Lekcja białoruskiego" w reżyserii Mirosława Dembińskiego, „Dzieci z Leningradzkiego” w reżyserii Hanny Polak oraz "Chemia po białorusku" w reżyserii Wiktora Fanajłowa.  Po każdym z pokazów przeprowadzana była dyskusja na temat filmu z udziałem specjalisty. Celem projektu było przede wszystkim podniesienie świadomości młodych ludzi na temat łamania praw człowieka w Rosji i na Białorusi. Honorowy patronat nad naszą inicjatywą objął Śląski Kurator Oświaty.
20 grudniawystosowałem oświadczenie w sprawie masowych aresztowań białoruskich opozycjonistów. Zaapelowałem również do organizacji pozarządowych, polityków i wszystkich solidaryzujących się z aresztowanymi Białorusinami o pisanie listów na adres kancelarii Prezydenta Łukaszenki z apelem o ich natychmiastowe uwolnienie.
Spotkanie z Andrzejem Poczobutem i Dzmitrym Salauyou – 30 listopadaw katowickimklubie Marchołt zorganizowałem wraz ze Stowarzyszeniem NZS 1980 spotkanie z prezesem rady naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem oraz Dzmitrym Salauyou,członkiem białoruskiej organizacji broniącej praw człowieka „Vjasna”. Goście z Białorusi opowiedzieli o codzienności w kontekście funkcjonowania tych dwóch organizacji, podzielili się swoimi codziennymi sukcesami i bolączkami i długo odpowiadali na pytania uczestników spotkania.
Europejski Kongres Praw Człowieka– zasadniczym celem było zapoznanie uczestników z aktualnym stanem przestrzegania i ochrony praw człowieka. W tym kontekście poruszona została kwestia poszanowania swobód obywatelskich w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz problem nasilającego się handlu ludźmi. W Kongresie wzięli udział m.in.Andrei Blinushow – dyrektor rosyjskiego portalu „Prawa człowieka w Rosji”, członek „Memoriału”, Andrei Kalikh – przedstawiciel rosyjskiej organizacji „Centrum Rozwoju Praw Człowieka i Demokracji”, Dzmitry Salauyou – członek białoruskiej organizacji „Vjasna”, Andrzej Poczobut – ze Związku Polaków na Białorusi.
Polsko-rosyjski portal „Korespondent Wschodni”1 grudnia 2010 roku rozpoczął swoją działalność polsko-rosyjski portal o prawach człowieka na obszarze postsowieckim. Tworzony jest przez grupę młodych aktywnych osób, którzy nie chcą pozostawać obojętni wobec nagminnych przypadków łamania praw człowieka na tym terenie. „Korespondent Wschodni” ma na celu dać szansę osobom mieszkającym na obszarze postsowieckim opowiedzenia o problemach, z którymi się stykają, czy przekazania informacji o łamaniu praw człowieka w ich kraju.
 
15 stycznia 2011 roku zorganizowałem w Katowicach „Festiwal białoruski”. Było to święto kultury białoruskiej z panelami dyskusyjnymi poświęconymi sytuacji politycznej i kulturze Białorusi, z degustacją tradycyjnych potraw kuchni białoruskiej i koncertem estradowego zespołu pieśni ludowej z Podlasia „Kalinka”. Na zakończenie Festiwalu odbyła się projekcja filmu w reżyserii Jurija Chraszczewackiego „Lobotomia”, poprzedzona prelekcją rzecznika TV Biełsat – Siarheja Palesy. Na festiwal przybyło ok 300 osób, w tym wielu fascynatów tego kraju z całej Polski.
 
19 stycznia 2011 rokumoje biuro przyłączyło się do akcji Amnesty International, która zaapelowała do prezydenta Białorusi o zaprzestanie represji i uwolnienie wszystkich więźniów sumienia. Pracownicy mojego biura zachęcali do wysyłania apeli do Aleksandra Łukaszenki i rozsyłali informacje o tej akcji do organizacji pozarządowych oraz wszystkich posłów Parlamentu Europejskiego.
 
Od 20 stycznia do 20 lutego można podziwiać prace uczestników zorganizowanego przeze mnie konkursu „Białoruś wielu kultur” w Galerii nr V w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2. Galerie czynne są od wtorku do niedzieli w godzinach godz. 14.00–19.00.
 
1 lutego 2011napisałem petycję w sprawie uwolnienia więzionego przez białoruski reżim Aleksandra Fieduty. Aleksandr Fieduta to znany białoruski historyk literatury i publicysta, wykładowca Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie. Podczas kampanii prezydenckiej był członkiem sztabu wyborczego Uładzimira Niakalajeua. 20 grudni 2010 roku Fieduta został aresztowany w swoim domu. Funkcjonariusze KGB, którzy po niego przyszli byli w cywilnych ubraniach, nie okazali również żadnych dokumentów w tym nakazu aresztowania. Petycja została wysłana do polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych, polityków, dziennikarzy i naukowców z prośbą o podpisanie jej i wysłanie do kancelarii prezydenta Białorusi.
 
7 lutego 2011 roku moje biuro, Stowarzyszenie Projekt Śląsk oraz Inicjatywa Wolna Białoruś zainaugurowało akcję pomocy białoruskiej opozycji - „Delete System”. Celem tej akcji jest zebranie środków pieniężnych na zakup komputerów do biura białoruskiej organizacji „Viasna” oraz samych laptopów. W siedzibach tej organizacji po wyborach prezydenckich na Białorusi KGB dokonało rewizji i skonfiskowało wszystkie komputery i nośniki danych.
 
17 lutego 2011 Wyślij Wolność Białorusi - akcja, którą zorganizowałem we współpracy z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów UŚ. Przed budynkiem rektoratu, przez 3 godziny zbierane były podpisy pod petycją do prezydenta Łukaszenki odnośnie uwolnienia 14 więźniów sumienia, którzy zostali zatrzymani za udział w demonstracjach po wyborach prezydenckichz 19 grudnia i oskarżeni o „organizowanie masowych niepokojów”. Zebranych zostało prawie 200 podpisów. Ponadto każdy miał możliwość sfotografowania się z nazwiskiem opozycjonisty. Ze zdjęć powstanie kolaż, a następnie pocztówka, którą prześlemy białoruskim opozycjonistom. Można było również obejrzeć wystawę nt. społeczeństwa obywatelskiego Białorusi pt. „Obywatelska Białoruś”, którą udostępniło nam Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne z Warszawy, a także w budynku rektoratu wysłuchać prelekcji nt. praw człowieka i wolności oraz zobaczyć filmy „Lekcja Białoruskiego” i „Plac Kalinowskiego”. Finał akcji miał miejsce w klubie studenckim „Kwadraty”, gdzie zagrał białoruski DJ Ales Lukashevich, jeden z najbardziej utalentowanych Dj’ów młodego pokolenia na białoruskiej scenie muzycznej, a także mąż zaufania jednego z kandydatów na prezydenta: A. Michalewicza.
 
Dlatego z radością przyjąłem ostatnie słowa Bronisława Komorowskiego odnośnie zapowiedzi kontynuowania polityki wspierania opozycji na Białorusi. Prezydent słusznie zapewniał, że działacze praw człowieka znajdować będą w Polsce wsparcie i pomoc. Obyło się bez wpadek, a głowa państwa powiedziała to, czego należało od niej oczekiwać. Nawet wywiad w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" jest dobry (pomijając niepotrzebne reminiscencje i ewokacje rodzinne). Uważałem, że prezydentura B. Komorowskiego będzie słaba i nie myliłem się, ale wtedy, gdy zdarza mu się zrobić bądź powiedzieć coś dobrego i właściwego, nalezą mu się słowa pochwały (bo taka także jest rola opozycji). Co niniejszym czynię.
 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka